Čo je tepelné spracovanie a prečo na 3D tlači SLM záleží?
Čo sa deje vo vnútri kovovej časti počas tlače SLM?
SLM (Selective Laser Melting) zahŕňa rýchle cykly tavenia a tuhnutia. Rýchlosť ochladzovania môže presiahnuť 10^6 stupňov/s, čo vytvára:
Vysoké zvyškové ťahové napätia, ktoré spôsobujú deformáciu alebo praskanie po odstránení z konštrukčnej dosky.
Vnútorná pórovitosť (nedostatok--fúzie alebo pórov s kľúčovou dierkou).
Anizotropná mikroštruktúra - často jemný ihličkovitý martenzit alebo bunkové dendrity so stĺpcovými zrnami zarovnanými so smerom budovania.
Bez následného{0}}spracovania môžu diely vykazovať nekonzistentné vlastnosti, zníženú únavovú životnosť a rozmerovú nestabilitu počas obrábania alebo používania.
Hlavné typy tepelného spracovania používané po tlači SLM
Bežné procesy zahŕňajú:
Žíhanie na zmiernenie napätia: Nízka-až{1}}stredná teplota na zníženie zvyškových napätí bez veľkých mikroštrukturálnych zmien.
Tepelné spracovanie v roztoku + starnutie: Rozpúšťa fázy a umožňuje kontrolované zrážanie pre rovnováhu medzi pevnosťou a ťažnosťou.
Izostatické lisovanie za tepla (HIP): Vysoká teplota + vysoký tlak (typicky argón) na odstránenie pórovitosti a zlepšenie únavových vlastností. Často sa kombinuje s inými spôsobmi liečby.
Žíhanie vs. normalizácia (rýchle porovnanie):
Žíhanie: Pomalšie chladenie pre mäkkosť/ťažnosť a úľavu od napätia.
Normalizácia: Chladenie vzduchom pre rovnomernejšiu, jemnejšiu štruktúru zŕn a miernu pevnosť.
Mení sa proces tepelného spracovania v závislosti od materiálu?
Áno - výrazne. Rozdiely vyplývajú z teplôt topenia, tepelnej vodivosti, správania fázovej transformácie a legujúcich prvkov. Prístup jednej-veľkosti-sadne-všetkým zlyhá; vyžadujú sa špecifické-protokoly materiálu.
Zliatiny titánu (napr. Ti-6Al-4V)
Ti-6Al-4V je obľúbený pre letecké a medicínske prototypy vďaka svojmu pomeru pevnosti k hmotnosti a biologickej kompatibilite.
Typický proces: Uvoľnenie napätia (600–750 stupňov) → voliteľné HIP (900–950 stupňov, ~100 MPa) → ošetrenie roztokom + starnutie (STA). Na zabránenie oxidácii použite vákuum alebo argónovú atmosféru. Teplota beta transusu je ~995 stupňov.
Kľúčové vylepšenia:
V{0}}konštrukcii: Vysoká pevnosť, ale nízka ťažnosť (~ 6–8 % predĺženie), zvyškové napätia.
Post-treatment: Better balance (e.g., UTS ~950–1080 MPa, elongation >10 – 14 %). HIP uzatvára póry pre lepšiu životnosť.
Odpoveď na bežnú otázku: Áno, titán vo všeobecnosti potrebuje tepelné spracovanie po 3D tlači pre väčšinu funkčných častí.
Nehrdzavejúca oceľ (napr. 316L, 17-4PH)
316L: austenitický. Často používa úľavu od napätia alebo úplné žíhanie (900–1050 stupňov) na homogenizáciu mikroštruktúry, zníženie anizotropie a zlepšenie ťažnosti / odolnosti proti korózii. Ako-sú už vyrobené časti celkom dobré, ale vďaka žíhaniu ťažia z hľadiska konzistencie.
17-4PH: Vytvrdzovanie zrážaním. Roztokové žíhanie + starnutie (napr. stav H900) pre vysokú pevnosť a tvrdosť. Preskakovanie vedie k nekonzistentným vlastnostiam.
Zliatiny hliníka (napr. AlSi10Mg, Al6061)
Nižšia teplota topenia (rozsah ~ 600 stupňov) vyžaduje prísnejšiu kontrolu, aby sa predišlo skresleniu alebo nadmernému{1}}starnutiu.
Časté: ošetrenie T6 - ošetrenie roztokom (~535 stupňov) + kalenie + umelé starnutie (~158–180 stupňov). Výrazne zlepšuje pevnosť v ťahu pri správe Si eutektickej siete.
Riziko: Rýchle stúpanie môže spôsobiť skreslenie. Časti po-T6 vykazujú pozoruhodný nárast pevnosti, ale môžu zmeniť určitú ťažnosť v závislosti od parametrov.
Niklové superzliatiny (napr. IN625, IN718)
Rozhodujúce pre vysokoteplotné{0}}letecké aplikácie a turbíny.
Proces: Často viacstupňová - homogenizácia/roztok (980–1080 stupňov +) na rozpustenie Lavesových fáz → dvojité starnutie (napr. 720 stupňov /8h + 620 stupňov /8h pre IN718). Zložité a časovo{13}}náročné v dôsledku segregácie v{14}}vytvorenej mikroštruktúre.
Tieto poskytujú vynikajúcu odolnosť proti tečeniu a únave, ale vyžadujú presné ovládanie a dlhšie časy cyklu.
Nástrojová oceľ & Maraging Steel (napr. H13, MS1/18Ni300)
Maraging Steel (18Ni300): Jednoduchým starnutím (480–520 stupňov, niekoľko hodín) sa dosahuje špičková tvrdosť (~50–54 HRC) a ultra{6}}vysoká pevnosť (UTS až ~1900–2100 MPa) prostredníctvom intermetalických precipitátov. Roztokové žíhanie voliteľné pred starnutím.
Nástrojová oceľ H13: Austenitizácia + kalenie/temperovanie (alebo priame popúšťanie). Ciele 45–52 HRC pre formy a vložky. Tepelné spracovanie zmierňuje napätie a optimalizuje tvrdosť za tepla.
Vedľajšie{0}}porovnanie{1}}: Požiadavky na tepelné spracovanie podľa materiálu
|
Materiál |
Typ procesu |
Typická teplota (stupeň) |
Trvanie |
Atmosféra |
Typický prípad použitia |
|
Ti-6Al-4V |
Odbúranie stresu + HIP + STA |
600–950+ |
hodiny |
Vákuum/argón |
Letectvo, lekárstvo |
|
316L SS |
Úľava od stresu / Anneal |
900–1050 |
1–2h |
Inertný |
Všeobecné prototypy, korózia |
|
17-4h SS |
Riešenie + starnutie |
Riešenie ~1050, Vek ~480–620 |
Líši sa |
Inertný |
Vysoká{0}}pevnosť konštrukcie |
|
AlSi 10Mg |
T6 (roztok + starnutie) |
535 + 158–180 |
hodiny |
Kontrolované |
Ľahké funkčné diely |
|
IN718 |
Homogenizácia + dvojité starnutie |
980–1080 + 620–720 |
Viac{0}}fázový |
Vákuové/Inertné |
Vysoko{0}}teplotné letectvo |
|
Maraging MS1 |
Starnutie (alebo riešenie + vek) |
480–520 |
3–8h |
Inertný/Vákuový |
Nástroje, vysoká{0}}pevnosť |
|
Nástrojová oceľ H13 |
Austenitizácia + temperovanie |
1000–1030 + 500–600 |
Líši sa |
Kontrolované |
Plesne, umiera |
Čo sa stane, ak vynecháte tepelné spracovanie?
Skutočné dôsledky v prototypových projektoch
Zmeny rozmerov alebo deformácie pri CNC obrábaní.
Predčasná únava alebo krehké zlyhanie pri funkčnom/záťažovom testovaní.
Príklad: Letecká konzola bez odľahčenia napätia praskla počas testovania vibráciami v dôsledku nekontrolovaných zvyškových napätí.
HIP je obzvlášť cenný pre kritické časti, pretože dramaticky znižuje pórovitosť.
Kedy môžete preskočiť alebo zjednodušiť?
Ne-štrukturálne alebo vizuálne prototypy.
Materiály ako 316L s prirodzene nižším namáhaním.
Keď je rýchlosť prvoradá a výkonové rozpätia to umožňujú (porozprávajte sa so svojím dodávateľom).
Priemyselné štandardy a certifikácie
Medzi kľúčové referencie patria ASTM F3301 (tepelné post{1}}spracovanie pre kovy PBF), normy AMS (napr. AMS 2801 pre titán, séria AMS 2759 pre ocele) a špecifikácie ISO/ASTM pre letectvo/medicínu.
Spolupráca s certifikovaným výrobcom prototypov 3D tlače SLM zabezpečuje súlad pre regulované odvetvia (letectvo, zdravotníctvo, automobilový priemysel).